Dynamiczny wzrost rynku alkoholi premium

Najnowsze dane opublikowane przez IWSR Drinks Market Analysis wykazują, że rynek „alkoholi premium” (tj. marek, których cena detaliczna przekracza 100 USD) rośnie znacznie szybciej od pozostałych napojów spirytusowych. Według raportu IWSR Status Spirits wartość rynku mocnych alkoholi premium wynosi 8,3 miliarda USD i rosła ze złożoną roczną stopą wzrostu (CAGR) wynoszącą 7% w latach 2014-2018. Dla porównania, całkowity globalny rynek napojów spirytusowych wzrósł o 2% CAGR. Wzrost napędzany był szczególnie przez szkocką whisky, która ma ugruntowaną pozycję w oczach konsumentów i dla wielu z nich stanowi najbardziej ekskluzywny i wykwintny trunek.

IWSR zauważa również, że chociaż długoterminowy wpływ pandemii Covid-19 na przemysł alkoholowy pozostaje trudny do oszacowania, segment marek premium był historycznie odporny na kryzysy ekonomiczne. Na przykład w latach 2008–2012 napoje spirytusowe w tym sektorze zanotowały wzrost o 82% ilościowo i prawie 230% wartościowo.

Segment alkoholi premium odporny na kryzysy

Mark Meek, CEO IWSR Drinks Market Analysis, powiedział: „Chociaż nasze badanie zostało przeprowadzone przed obecną sytuacją epidemiologiczną, kiedy przyglądamy się podobnym sytuacjom w przeszłości, takim jak epidemia SARS czy kryzys finansowy w 2008 roku, dobra i alkohole luksusowe zawsze szybko wracały do ​​poprzednich poziomów. Ponadto nasze badania pokazują, że większość alkoholi premium jest najczęściej sprzedawana w specjalistycznych sklepach oraz w handlu elektronicznym, a nie w barach i restauracjach, co jest obecnie dobrym sygnałem”.

Koronawirus rzeczywiście zdaje się mieć pozytywny wpływ na segment e-commerce branży alkoholowej. Masters of Malt, internetowy sklep z szerokim wyborem wysokiej jakości whisky, odnotował wzrost sprzedaży o 200% w ciągu ostatniego tygodnia marca.

W badaniu IWSR segment alkoholi premium podzielono na dwie kategorie cenowe – od 100 do 1000 USD oraz powyżej 1000 USD. Raport potwierdza, że większa część wartości sprzedaży płynie z pierwszej kategorii, zaznaczając przy tym, że największy wzrost przewiduje się w przedziale 250 – 1000 USD. W badaniu zauważono, że zakres „niedrogiego luksusu” jest kategorią bramkową. Ci, którzy dziś poznają butelki o wartości 150 USD, w przyszłości kupią butelki o wartości przekraczającej 1000 USD.

„Jest to wyjątkowy i dopracowany sektor, który zdecydowanie skorzystał z ogólnego trendu premiumizacji” – powiedział Meek.

Zapisz się do newslettera Stilnovisti - najważniejsze wiadomości prosto na Twoją skrzynkę.

Sprawdź także

Wybierz oddział Stilnovisti

ul. Modrzewiowa 8A, 62-081, Poznań - Przeźmierowo
33 St. James's Square, SW1Y 4JS, Londyn
92 High Street, Aberlour, Moray AB38 9QA
Calle Regina 2261, Santa Croce, Wenecja