Szkocka whisky

Szkocka whisky

Szkocka whisky jest narodowym napojem Szkotów, którego dziedzictwo sięga ponad 500 lat. W Szkocji znajduje się ponad 130 aktywnych destylarni whisky, z których każda posiada swoje określone metody produkcji i unikalny smak whisky.

Bogactwo szkockiej whisky potęguje możliwość starzenia destylatu w różnych rodzajach beczek, które oddają trunkowi wyjątkowy dla każdej poszczególnej beczki smak, aromat i kolor.

szkocka-whisky-2-496x680
Historia

Historia szkockiej whisky sięga 1494 r., kiedy to w ówczesnych księgach podatkowych pojawiło się pierwsza udokumentowana wzmianka o gorzelnictwie w Szkocki. Wpis wymienia „Osiem torebek słodu dla brata Johna Cora, z których można zrobić aqua vitae”.

Dziś szkocką whisky pije się w 175 krajach na całym świecie, a w każdej sekundzie 38 butelek opuszcza Szkocję, dzięki czemu miliony fanów złotego trunku mogą cieszyć się jego wyjątkowym smakiem i dziedzictwem.

szkocka-whisky-3-496x680
Destylarnie

W Szkocji znajduje się ponad 130 aktywnych destylarni whisky, a w planach lub budowie jest kolejnych kilkanaście gorzelni. Szkockie destylarnie podzielone są na pięć regionów produkujących whisky; Campbeltown, Highland, Islay, Lowland i Speyside.

Skorzystaj z naszej mapy destylarni w Szkocji, aby dowiedzieć się więcej o gorzelniach produkujących narodowy trunek Szkotów.

szkocka-whisky-4-496x680
Metody produkcji

Proces produkcji szkockiej whisky ma kluczowy wpływ na smak i aromat trunku. Najmniejsze niuanse, takie jak gatunek jęczmienia czy drożdży lub źródło wody, mogą mieć kolosalne znaczenie dla jakości produktu końcowego.

Poznaj metody produkcji szkockiej whisky

szkocka-whisky-5-496x680
Rodzaje whisky

Szkocka whisky to niezwykle różnorodny trunek, nie tylko pod względem bogactwa najróżniejszych aromatów i smaków, ale również rodzajów whisky i różnych jej typów. Jednocześnie to czym jest szkocka whisky i jak definiuje się poszczególne jej rodzaje, jest ściśle regulowane przez odpowiednie szkockie instytucje.

Poznaj bogaty świat szkockiej whisky

szkocka-whisky-6-496x680
Rodzaje beczek

Whisky dojrzewając w beczkach reaguje z drewnem i nabiera jego cech smakowych i aromatycznych. Rodzaj i rozmiar beczki mają kolosalne znaczenie dla finalnego charakteru trunku. Każda beczka odda trunkowi swój unikalny, niepowtarzalny charakter.

Zobacz jakich beczek używa się do starzenia szkockiej whisky

Wybierz oddział
Stilnovisti
Londyn
Aberlour
Wenecja
Poznań
Skontaktuj się
z nami