Szkocka whisky
Szkocka whisky jest narodowym napojem Szkotów, którego dziedzictwo sięga ponad 500 lat. W Szkocji znajduje się ponad 130 aktywnych destylarni whisky, z których każda posiada swoje określone metody produkcji i unikalny smak whisky.
Bogactwo szkockiej whisky potęguje możliwość starzenia destylatu w różnych rodzajach beczek, które oddają trunkowi wyjątkowy dla każdej poszczególnej beczki smak, aromat i kolor.
Historia szkockiej whisky sięga 1494 r., kiedy to w ówczesnych księgach podatkowych pojawiło się pierwsza udokumentowana wzmianka o gorzelnictwie w Szkocki. Wpis wymienia „Osiem torebek słodu dla brata Johna Cora, z których można zrobić aqua vitae”.
Dziś szkocką whisky pije się w 175 krajach na całym świecie, a w każdej sekundzie 38 butelek opuszcza Szkocję, dzięki czemu miliony fanów złotego trunku mogą cieszyć się jego wyjątkowym smakiem i dziedzictwem.
W Szkocji znajduje się ponad 130 aktywnych destylarni whisky, a w planach lub budowie jest kolejnych kilkanaście gorzelni. Szkockie destylarnie podzielone są na pięć regionów produkujących whisky; Campbeltown, Highland, Islay, Lowland i Speyside.
Skorzystaj z naszej mapy destylarni w Szkocji, aby dowiedzieć się więcej o gorzelniach produkujących narodowy trunek Szkotów.
Szkocka whisky to niezwykle różnorodny trunek, nie tylko pod względem bogactwa najróżniejszych aromatów i smaków, ale również rodzajów whisky i różnych jej typów. Jednocześnie to czym jest szkocka whisky i jak definiuje się poszczególne jej rodzaje, jest ściśle regulowane przez odpowiednie szkockie instytucje.
Poznaj bogaty świat szkockiej whisky
Whisky dojrzewając w beczkach reaguje z drewnem i nabiera jego cech smakowych i aromatycznych. Rodzaj i rozmiar beczki mają kolosalne znaczenie dla finalnego charakteru trunku. Każda beczka odda trunkowi swój unikalny, niepowtarzalny charakter.
Zobacz jakich beczek używa się do starzenia szkockiej whisky