Branża szkockiej whisky oczekuje klarowności w sprawie wspierania biznesu

Branża szkockiej whisky oczekuje pilnego zapewnienia ze strony brytyjskich ministrów w sprawie ogłoszonego w zeszłym tygodniu programu wspierania przedsiębiorczości. Ma on na celu zmniejszenie zakłóceń gospodarczych wywołanych epidemią COVID-19.

SWA (Scotch Whisky Association) z radością przyjęła zeszłotygodniową wiadomość o bezprecedensowym wsparciu dla biznesu ze strony rządu, który może znacząco uspokoić całą branżę szkockiej whisky. Jednakże ludzie z branży oczekują również pilnych zapewnień od rządu w związku z programem wspierania przedsiębiorczości, włącznie z informacją o obniżeniu opłat miejscom turystycznym na terenie destylarni, oraz o odroczeniu cła. Według zaleceń rządu wszystkie destylarnie zamknęły swoje drzwi dla zwiedzających, ale aktualnie żadne centrum dla gości, kawiarnia czy inne lokale gastronomiczne i handlowe na terenie destylarni nie kwalifikują się do ulgi.  

Co więcej, SWA wnioskuje o zawieszenie opłat – przypadających na środę 25 marca – na okres 6 miesięcy. Jest to istotne dla przepływu środków pieniężnych w branży szkockiej whisky i pomoże producentom w kontynuowaniu działalności i wsparciu łańcucha dostaw.

Wsparcie branży szkockiej whisky w walce z pandemią

Prowadzone są również dyskusje z rządem na temat wspomagania produkcji płynów dezynfekujących, potrzebnych do walki z epidemią przez szkockie destylarnie. Branża whisky ochoczo wspomaga jednostki opieki zdrowotnej oraz społeczność w sposób efektywny i skoordynowany.

Karen Betts, dyrektor naczelna SWA, komentuje:

„Specjalne środki dotyczące wspomagania przedsiębiorstw, określone przez rząd Wielkiej Brytanii oraz rząd Szkocji, pokrywające opłaty, umożliwiające pożyczki oraz dające zabezpieczenie socjalne pracownikom, są przez nas niezmiernie miło przyjęte, ponieważ oferują tak ważne zabezpieczenie producentom szkockiej whisky, zarówno tym dużym, jak i małym.

Jednak wciąż potrzebujemy klarowności przy niektórych aspektach tego wsparcia. Obniżenie stawek biznesowych jest kluczowe dla destylarni, które prowadzą również centra turystyczne, sklepy i kawiarnie, które musiały zostać zamknięte, a nie jest wyraźnie zaznaczone, że te miejsca będą odpowiadały ogłoszonym warunkom. Prosimy rząd Szkocji o pilne wyjaśnienie sprawy.

Prosimy również rząd o odroczenie opłat za akcyzę na okres co najmniej sześciu miesięcy. Termin płatności wypada w tym tygodniu, a odroczenie wspomogłoby przepływ środków pieniężnych destylarni oraz dałoby chwilę oddechu i czas na przygotowanie się do globalnego wpływu na m.in. eksport. Co więcej, ogromną pomocą byłoby wspomaganie firm zaopatrujących destylarnie, a wiele z nich to małe firmy będące sercem szkockiej gospodarki wiejskiej.

Tam, gdzie mamy możliwość, również oferujemy pomoc ze swojej strony w atakowaniu COVID-19. Uważamy, że jesteśmy w stanie zwiększyć zaopatrzenie płynów do dezynfekcji, tam gdzie są one najbardziej potrzebne w Wielkiej Brytanii, czyli w opiece zdrowotnej – na froncie, ale również w sektorze spożywczym oraz w zaopatrzeniu lokalnych usługodawców. Pilnie pracujemy zarówno z rządem Wielkiej Brytanii, jak i Szkocji, aby odnieść się do uregulowania kwestii poruszonych wcześniej, oraz w celu ułatwienia współpracy z istniejącymi producentami.”

 

Sprawdź także

Wybierz oddział Stilnovisti

ul. Modrzewiowa 8A, 62-081, Poznań - Przeźmierowo
33 St. James's Square, SW1Y 4JS, Londyn
92 High Street, Aberlour, Moray AB38 9QA
Calle Regina 2261, Santa Croce, Wenecja