Inwestycje w beczki whisky - czynniki ryzyka

Ryzyko inwestycyjne to nieodłączna cecha każdej inwestycji. Nie zawsze musi być ono rozumiane w sposób negatywny – w języku inwestorów „ryzyko” oznacza jedynie, że inwestycja osiągnie inny wynik niż zakładany – w tym również lepszy. Bardziej intuicyjne rozumienie tego pojęcia oznacza jednak możliwość wystąpienia gorszego wyniku finansowego inwestycji. Rozsądny inwestor musi znać czynniki ryzyka inwestycyjnego i wiedzieć, w jaki sposób można je zminimalizować.

Jednym z najlepszych sposobów na redukcję ryzyka inwestycyjnego jest dywersyfikacja portfela, o czym niedawno pisaliśmy we wpisie - Jak zbudować efektywny i odporny na kryzysy portfel inwestycyjny? - dostępnym tutaj.

W poniższym tekście skupimy się na konkretnych czynnikach ryzyka, które należy wziąć pod uwagę inwestując w beczki szkockiej whisky, a także wyjaśnimy, w jaki sposób klienci Stilnovisti są przed nimi chronieni.

1.  Spadek płynności aktywów

Niska płynność aktywów jest bardzo dużym wyzwaniem w przypadku większości aktywów alternatywnych. Szkocka whisky jest jednak pod tym względem wyjątkowa, ponieważ beczki w większości przypadków nie są produktem gotowym, a składnikiem jakościowym whisky blended, która stanowi większość produkcji w Szkocji.

Wszystkie dostępne dane wskazują, że podaż szkockiej whisky nie nadąża z zaspokajaniem rosnącego popytu. W roku 2019 eksport szkockiej whisky osiągnął rekordowy poziom, zarówno pod względem wielkości, jak i wartości. Scotch Whisky Association, powołując się na dane HM Revenue & Customs (HMRC), podało, że wartość eksportu szkockiej w minionym roku osiągnęła poziom 4,9 miliarda funtów, co stanowi wzrost o 4,4% w porównaniu z rokiem 2018. Tymczasem ilościowo wysłano za granicę ekwiwalent 1,3 miliarda butelek whisky o pojemności 0,7 cl, co oznacza wzrost o 2,4% w porównaniu z poprzednim rokiem. Niewątpliwy wpływ na rynek mają inwestorzy z Azji – wg SWA, sprzedaż do Tajwanu, Indii i Japonii w zeszłym roku wzrosła odpowiednio o 22, 16 i 19,7%.

Pomimo rosnącej liczby destylarni oraz planów wielu producentów whisky na zwiększenie produkcji, zdaniem ekspertów ten trend jest niezagrożony w długim terminie.

2. Zniszczenie beczki

Aby whisky mogła nosić miano „szkockiej” (a dzięki temu zachować swoją wysoką wartość) cały proces maturacji i butelkowania musi odbywać się na terenie Szkocji. Oznacza to, że pomimo posiadania pełnych praw własności do danej beczki, nie można zabrać jej ze sobą do domu, a jej przechowywanie musi odbywać się na terenie magazynów w Szkocji.

Klienci Stilnovisti mogą być jednak spokojni o swoje aktywa – nasze beczki przechowywane są w specjalnie do tego przystosowanych magazynach, w najlepszych możliwych do maturacji trunku warunkach.

Co najważniejsze, beczki są ubezpieczone na wypadek uszkodzenia czy pożaru. Dzięki temu klienci Stilnovisti mogą być pewni, że w przypadku jakiegokolwiek nieszczęśliwego zdarzenia ich straty zostaną pokryte przez ubezpieczyciela.

3.  Zakończenie działalności Stilnovisti

Jednym z najczęściej zadawanych przez klientów Stilnovisti pytań jest pytanie o to, co stanie się z ich inwestycją w przypadku gdyby firma przestała istnieć przed zakończeniem inwestycji.

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – ponieważ inwestując ze Stilnovisti, klient staje się wyłącznym właścicielem konkretnych beczek. Prawo własności potwierdzają dokumenty sprzedaży. Dzięki temu inwestorzy mają pełne prawo dysponować swoimi beczek również bez wsparcia Stilnovisti. Mogą je sprzedać w dowolnym momencie, a rosnący globalny popyt na szkocką whisky z pewnością ułatwi upłynnienie aktywów.

4.  Asymetria informacji

Rynek szkockiej whisky jest rynkiem hermetycznym, o obniżonych wymogach informacyjnych i transparentności. Istnieje szereg czynników, które determinują wartość i potencjał inwestycyjny beczki, a ich rozpoznanie i ocena wymaga doświadczenia i znacznej wiedzy w tej dziedzinie. Inwestując ze Stilnovisti, nie musisz jednak być ekspertem, aby dokonać opłacalnej inwestycji w beczki whisky.

Stilnovisti to najstarsza w Europie firma zajmująca się inwestycjami w alkohole w tym w beczki szkockiej whisky. Działamy na rynku od 2006 roku i posiadamy kilkanaście lat doświadczenia w zarządzaniu portfelami naszych Klientów, dzięki czemu potrafimy analizować sytuacje makroekonomiczną oraz rynkową i trafnie lokować środki w najlepszym momencie.

Przy wyborze beczek dla naszych Klientów wspiera nas również Komitet Inwestycyjny składający się z największych autorytetów branży whisky. Dzięki temu mamy pewność, że aktywa wybrane dla naszych klientów są najlepszym możliwym wyborem, gwarantującym najwyższą możliwą stopę zwrotu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat inwestycji w beczki whisky lub poznać naszą ofertę beczek – skontaktuj się z naszym doradcą. Kontakt.

 

Sprawdź także

Wybierz oddział Stilnovisti

ul. Modrzewiowa 8A, 62-081, Poznań - Przeźmierowo
33 St. James's Square, SW1Y 4JS, Londyn
92 High Street, Aberlour, Moray AB38 9QA
Calle Regina 2261, Santa Croce, Wenecja