Wyjątkowa aukcja rzadkiej whisky Bonhams

21 stycznia w Hongkongu odbyła się aukcja ekskluzywnych alkoholi organizowana przez dom aukcyjny Bonhams. Na licytujących czekało 470 pozycji rzadkich szkockich whisky, a jedną z najcenniejszych butelek okazała się 50-letnia whisky z destylarni Highland Park, której cena szacowana jest na ok. ćwierć miliona dolarów. Część zysków ze sprzedaży tej pozycji trafi do ekologicznej organizacji charytatywnej Green Power.

50-letnia whisky została wydana w 2020 r., jako limitowana edycja 274 butelek. Zawartość butelek pochodzi z 9 różnych beczek, wydestylowanych w 1968 r., które po 40 latach maturacji zostały przelane do beczek po sherry pierwszego napełnienia. Następnie, po kolejnych 12 latach dojrzewania, jedna z tych beczek została zabutelkowana z niewielkim dodatkiem 50-letniej whisky Highland Park. Ten nietypowy sposób produkcji nawiązuje do systemu solera, najlepiej znanego jako metoda dojrzewania sherry.

Butelka jest sygnowana przez Gordona Motiona, master blendera Highland Park, a prezentowana jest w ręcznie wykonanym drewnianym pudełku z orzecha włoskiego, wykonanym przez szkockiego mistrza rzemiosła Johna Galvina.

Dyrektor ds. wina i napojów spirytusowych Bonhams w Azji, Daniel Lam, powiedział w przygotowanym oświadczeniu, że styczniowa aukcja jest odpowiedzią na rosnący popyt kolekcjonerów na whisky.

Oprócz wspomnianej Highland Park, pod młotek trafiły również m.in.: Macallan Lalique Steam Train 1937, Macallan Fine & Rare 1946, Macallan Fine & Rare 1937, Macallan Millennium 1949 oraz Macallan Fine & Rare 1940.

Źródło: www.thewhiskeywash.com

Sprawdź także
Wybierz oddział
Stilnovisti
Londyn
Aberlour
Wenecja
Poznań
Skontaktuj się
z nami