Wielka Brytania negocjuje umowę o wolnym handlu z Indiami

Po Brexicie, jednym z kluczowych zadań brytyjskiej administracji jest wspieranie najważniejszych dla gospodarki branż, takich jak szkocka whisky. Wielka Brytania negocjuje umowę o wolnym handlu z Indiami, trzecim pod względem wolumenu rynkiem eksportowym szkockiej whisky, która ma obniżyć 150% cło na eksport tego trunku do Indii.

Sekretarz ds. handlu międzynarodowego Wielkiej Brytanii Liz Truss opublikowała raport pt. „Global Britain Local Jobs”, w którym wskazuje, że po wyjściu z UE Zjednoczone Królestwo uzyskało pełną kontrolę nad swoją polityką handlową i jest to odpowiedni moment na wspieranie handlu z szybko rozwijającymi się rynkami wschodzącymi, jak Indie. Spełniłoby to również długotrwałe żądanie Scotch Whisky Association (SWA), organizacji handlowej reprezentującej producentów szkockiej whisky, dotyczące ułatwienia dostępu do lukratywnego rynku indyjskiego.

Oba kraje są obecnie zaangażowane w pogłębianie swoich więzi handlowych ramach negocjacji, które mają doprowadzić do potencjalnej kompleksowej umowy o wolnym handlu.

Wielka Brytania negocjuje obecnie partnerstwa handlowe po Brexicie z rozwiniętymi krajami, takimi jak Stany Zjednoczone i Australia, ale angażuje się również w nawiązywanie współpracy z krajami wschodzącymi, takimi jak Indie, Indonezja, Brazylia czy Meksyk. We wspomnianym raporcie można przeczytać, że właśnie te gospodarki Zjednoczone Królestwo postrzega jako „gospodarki jutra” i kluczowych partnerów handlowych dla Wielkiej Brytanii w nadchodzących dekadach.

 

Źródło: www.livemint.com

Sprawdź także
Wybierz oddział
Stilnovisti
Londyn
Aberlour
Wenecja
Poznań
Skontaktuj się
z nami