Wielka Brytania i Australia podpisały umowę o wolnym handlu

Przedstawiciele rządów Wielkiej Brytanii i Australii podpisali historyczną umowę o wolnym handlu, pierwszą zupełnie nową umowę handlową Zjednoczonego Królestwa od opuszczenia Unii Europejskiej. Pierwotne założenia umowy zostały ustalone w czerwcu przez premierów Borisa Johnsona oraz Scotta Morrisona, a po sfinalizowaniu wszystkich szczegółów mogła zostać podpisana. To istotna informacja dla branży szkockiej whisky, bowiem umowa znosi cła eksportowe na szkocką whisky.

Porozumienie handlowe ma wyznaczyć nowe standardy w dziedzinie cyfrowej współpracy oraz stworzyć nowe możliwości dla obywateli obu państw. Umowa eliminuje cła na 100% brytyjskiego eksportu, a brytyjskie władze oczekują, że pozwoli ona pobudzić dodatkowo handel międzynarodowy o wartości ponad 10 mld funtów. Jest to porozumienie dostosowane do brytyjskiej gospodarki, pozwalające firmom w Wielkiej Brytanii składać oferty w publicznych przetargach w Australii, znoszące dotychczasowe warunki wizowe oraz ułatwiające eksport i sprzedaż brytyjskich towarów, w tym szkocką whisky czy samochody.

Co ważne, umowa jest również krokiem w kierunku szybko rozwijającego się regionu Indo-Pacyfiku i zwiększy szanse Wielkiej Brytanii na przyłączenie do CPTPP, jednego z największych obszarów wolnego handlu na świecie, obejmującego 8,4 biliona funtów PKB i 11 krajów Pacyfiku.

Zniesienie 5% taryfę na szkocką whisky pomoże gorzelniom szkockiej whisky w dalszym rozszerzaniu eksportu do Australii, który w ciągu ostatniej dekady prawie się podwoił, czyniąc ją ósmym co do wartości rynkiem.Źródło:www.gov.uk/government/news

Sprawdź także
Wybierz oddział
Stilnovisti
Londyn
Aberlour
Wenecja
Poznań
Skontaktuj się
z nami