Whisky liderem w sektorze napojów spirytusowych UE

Organizacja handlowa Spirits Europe opublikowała nowy raport analizujący branżę napojów spirytusowych w regionie UE, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Szwajcarii. Raport ujawnił wielkość produkcji i obroty sektora, wskazując kategorię whisky jako lidera zarówno pod względem obrotów, jak i wolumenu produkcji.

Analiza dokonana na podstawie danych z 2019 r. wykazała, że szkocka i inne whisky stanowiły 31% wolumenu produkcji wszystkich napojów spirytusowych produkowanych w krajach UE plus, przy 8,75 mln hektolitrów szkockiej i 1,29 mln hektolitrów innych whisky.

Łączona kategoria odpowiada za 29% całkowitego obrotu produkcyjnego regionu, na poziomie 29%; Szkocka whisky przyniosła 6,58 miliarda euro, a inne whisky 1,1 miliarda euro.

Wódka była drugą co do wielkości kategorią pod względem wolumenu, z 8,25 mln hektolitrów i 25% produkcji, i odpowiadała za 20% obrotów z 5,3 mld euro, a kolejną kategorią były smakowe i narodowe alkohole, które odpowiadają za 24% wolumenu produkcji i jedną czwartą obrotów sektora.

Kolejne kategorie stanowiły: Brandy (8% wolumenu i 7% obrotów), koniak (5% wolumenu i 12% obrotów), gin (5% wolumenu i 5% obrotów) oraz rum (1% wolumenu i 1% wartości obrotów).

Źródło: www.thespiritsbusiness.com

Sprawdź także

Wybierz oddział Stilnovisti

ul. Modrzewiowa 8A, 62-081, Poznań - Przeźmierowo
33 St. James's Square, SW1Y 4JS, Londyn
92 High Street, Aberlour, Moray AB38 9QA
Calle Regina 2261, Santa Croce, Wenecja