Szkockie destylarnie - Miltonduff

Miltonduff to szkocka destylarnia whisky należąca aktualnie do koncernu Pernod Ricard. Znajduje się w regionie Speyside, niedaleko miasta Elgin.

Historia destylarni Miltonduff

Destylarnia Miltonduff została założona 1824 roku przez Andrew Peary’ego i Robert Bain’a. W 1866 roku została ona zakupiona przez Williama Stuarta, do którego w 1895 roku dołączyła firma Thomas Yool & Co. jako współwłaściciel, a następnie wyłączny właściciel destylarni. W 1936 roku Miltonduff została sprzedana Hiramowi Walkerowi, właścicielowi George Ballantine’s & Sons.

W 1964 r. w destylarni zainstalowano parę alembików typu Lomond, aby rozpocząć produkcję whisky single malt Mosstowie. W 1974 r. dokonano znacznej rozbudowy destylarni i zwiększono jej mocne produkcyjne. W 1981 r., wraz z zastąpieniem alembików typu Lomond zwykłymi, zaprzestano produkcji Mosstowie. W latach 1986 – 1987 firma została przejęta przez Allied Domecq, a w 2005 roku destylarnia przeszła w ręce koncernu Pernod Ricard, który jest jej właścicielem do teraz.

Produkcja szkockiej whisky

Wyposażenie destylarni Miltonduff składa się z kadzi zaciernej o poj. 15 ton, osiemnastu kadzi fermentacyjnych o poj. 5 ton oraz trzech par alembików. Destylarnia posiada możliwości produkcyjne w wysokości 5,5 mln litrów whisky rocznie. Woda używana do produkcji whisky pochodzi z potoku Black Burn.

Destylarnia Miltonduff posiada również rozbudowany kompleks magazynów. Do starzenia destylatów używa się tu najczęściej beczek po sherry wykonanych z amerykańskiego białego dębu.

Lomond Still

Destylarnia Miltonduff, oprócz produkcji whisky, znana jest również jako ośrodek badawczy i doświadczalny dla przemysłu szkockiej whisky. Na terenie destylarni mieszczą się m.in. laboratorium i centrum technologiczne. Jednym z najbardziej znanych rezultatów pracy badaczy z Miltonduff było opracowanie alembika typu Lomond, zwanego również Mosstowie still, od whisky w nim produkowanej.

Lomond still charakteryzuje się szerszą niż zazwyczaj szyjką, w której umieszczone zostały dodatkowe płytki rektyfikacyjne, które wpływały na cyrkulację oparów wewnątrz alembika. W rezultacie produkowano whisky o odmiennym od tradycyjnego smaku i aromacie, którą nazwano Mosstowie. Jej produkcja trwała od 1964 do 1981 roku.

Whisky Miltonduff

Whisky pochodząca z destylarni Miltonduff bardzo rzadko jest butelkowana jako single malt. Ogromna większość produkcji przeznaczona jest do produkcji popularnej whisky blended Ballantine’s.

W wersji single malt występuję najczęściej jako wypusty niezależnych bottlerów, z których najpopularniejszymi są 10- oraz 12-letnia whisky butelkowana przez firmę Gordon & MacPhail.

Whisky z destylarni Miltonduff ma charakterystyczny dla trunków z regionu Speyside, łagodny i kwiatowy smak, któremu towarzyszą nuty torfowe, korzenne i waniliowe.

Sprawdź także

Wybierz oddział Stilnovisti

ul. Modrzewiowa 8A, 62-081, Poznań - Przeźmierowo
33 St. James's Square, SW1Y 4JS, Londyn
92 High Street, Aberlour, Moray AB38 9QA
Calle Regina 2261, Santa Croce, Wenecja