Szkockie destylarnie - Bowmore

Destylarnia Bowmore została wybudowana w 1779 roku, co czyni ją jedną z najstarszych gorzelni w całej Szkocji. Mieści się w samym centrum słynnej wyspy Islay, nad zatoką Loch Indaal.

Wodę do produkcji whisky pobiera z przepływającego w pobliżu potoku Laggan, którego źródła znajdują się wśród torfowisk, z których słynie Islay. Bowmore jest jedną z niewielu szkockich destylarni, która w dalszym ciągu prowadzi samodzielnie cały proces produkcji – zachowała się tam nawet podłoga do kiełkowania słodu jęczmiennego.

Whisky pochodząca z tej destylarni znana jest z charakterystycznych dla regionu Islay akcentów torfowych, dymnych i morskich. Morski charakter whisky dodatkowo potęguje fakt, że część magazynów Bowmore, w których odbywa się maturacja znajduje się poniżej poziomu morza.

Destylarnia jest własnością Morrison Bowmore Distillers Ltd, spółki holdingowej należącej do Beam Suntory, spółki zależnej japońskiego międzynarodowego konglomeratu napojów Suntory. Destylarnia Bowmore została założona w 1779 roku przez lokalnego kupca, Johna P. Simsona, przed przejściem na własność rodziny Mutterów, pochodzenia niemieckiego. Gorzelnia została kupiona od rodziny Mutter w 1925 roku przez J.B. Sheriff & Co. i pozostała jej własnością aż do zakupu przez William Grigor & Son, Ltd. z Inverness w 1950 roku.

Ciekawostką jest to, że w trakcie drugiej wojny światowej Bowmore wstrzymało produkcję udostępniając budynki zakładu wojsku – wykorzystano je jako bazę dowództwa obrony wybrzeża. W 1963 roku destylarnia stała się własnością Stanleya P. Morrisona. Rozbudował on i zmodernizował zakład. W 1989 roku japoński koncern Suntory wykupił 35% akcji firmy, co za tym idzie, firma Morrison Bowmore Co. (wraz z trzema destylarniami – Bowmore, Glen Garioch i Auchentoshan) stała się jego częścią. Do dziś w Japonii działa sieć barów, w których serwowane są tylko trunki produkowane w Bowmore pod nazwą "Bowmore Malt Houses".

Sprawdź także
Wybierz oddział
Stilnovisti
Londyn
Aberlour
Wenecja
Poznań
Skontaktuj się
z nami