Scotch Whisky Association oczekuje uczciwszej taryfy celnej na szkocką whisky

Skutki ekonomiczne pandemii koronawirusa są odczuwalne w większości branż na całym świecie – również na rynku whisky. Spadek sprzedaży spowodowany zamknięciem barów i hoteli może mieć negatywne skutki dla branży, jednak nie przewiduje się aby konsekwencje dla branży były długoterminowe. Niepewność wzmacnia również widmo Brexitu, jednak i on nie powinien w perspektywie długofalowej zaszkodzić szkockiej whisky – głównie z powodu silnego i rozwiniętego rynku wewnętrznego. To jednak nie jedyne wyzwania stojące przed producentami słynnej szkockiej. Z jednej strony SWA cieszy się z powodu nadal zamrożonego cła na mocne alkohole oraz z dodatkowego wsparcia dla branży ze strony funduszu energii odnawialnej, ale z drugiej strony stoi w obliczu nałożenia 25-procentowego cła na single malty przez rząd USA.

Stawka podatku nakładana na alkohole mocne wynosi aktualnie 28,74£ na litr czystego alkoholu, co oznacza, że przy średniej cenie butelki szkockiej whisky (14,61£), aż 10,49£ to cło i podatek VAT. W przeliczeniu jest to podatek całościowy w wysokości 72%.

Wprowadzenie 25-procentowego cła na eksport szkockich single maltów oraz innych alkoholi do USA, jest gotowe od października 2019 roku, jednakże SWA kontaktowało się w tej sprawie z Kanclerzem (odpowiednik Ministra Skarbu w rządzie brytyjskim). Obniżenie tego cła pomogłoby branży w tym trudnym dla niej czasie.

Zamrożenie cła na szkocką whisky

Kanclerz ogłosił nie tylko zamrożenie cła, ale również powstanie funduszu badawczo-naukowego w wysokości 10 milionów funtów, które ma na celu pomoc w osiągnięciu zerowego poziomu netto energii oraz promocji eksportowania szkockich produktów spożywczych, w tym szkockiej whisky.

Analiza podatkowania produktów alkoholowych ogłoszona w przemowie królowej, określi działania do sprawiedliwszego opodatkowania szkockiej whisky. W porównaniu do innych kategorii, podatek nakładany na mocne alkohole wciąż rośnie – w stosunku do opodatkowania wina o 16%, a do cydru aż o 256%.

Komentarz Karen Betts, dyrektora naczelnego SWA, dotyczący budżetu:

„Cieszy nas fakt, że opłata akcyzowa alkoholi mocnych jest stała od prawie trzech lat oraz niedawne ogłoszenie Kanclerza, że na razie się to nie zmieni. Jednakże, nasza branża potrzebuje trwałego wsparcia w sprawie nadchodzącej analizy podatkowania w Wielkiej Brytanii oraz podczas ciągłego zainteresowania USA tematem cła. Niemniej jednak pozostaje faktem, że w Wielkiej Brytanii opodatkowanie alkoholi mocnych już w tej chwili jest wysokie, co stawia branżę w trudnej sytuacji podczas konkurowania z winem, piwem czy cydrem – średnio 3 z 4£ wydanych na butelkę szkockiej whisky idzie na rządowe podatki. Analiza podatkowania alkoholi jest dobrym momentem, aby zwrócić na to szczególną uwagę. Skarb państwa powinien działać szybko, aby podatkowanie alkoholi stało się bardziej zrozumiałe dla klientów, sprawiedliwsze dla producentów i aby wspierało lokalne produkty takie jak szkocka whisky. Nasza branża również stoi w obliczu zbliżających się skutków ciągnącego się sporu między amerykańskimi a europejskimi producentami samolotów, czyli 25-procentowego cła nałożonego przez rząd USA na eksportowane single malty szkockiej whisky. Jesteśmy zadowoleni z faktu, że Kanclerz podkreślił zaangażowanie rządu Wielkiej Brytanii w jak najszybsze rozwiązanie problemu tych szkodzących stawek oraz ogłoszenia, że zostały podjęte kroki w celu wspierania szkockiej whisky w tym okresie pełnym wyzwań – m.in. poprzez fundusz energii odnawialnej, który ma wspomóc główne zadania naszej branży, czyli obniżeniu naszej emisyjności energetycznej i osiągnięciu energii na poziomie zerowym netto. Cieszymy się na współpracę z rządem w celu wprowadzenia nowych zasad oraz zapewnienia ciągłości rozwoju szkockiej whisky przy jednoczesnym wspomaganiu gospodarki Wielkiej Brytanii”.

Średnia cena butelki szkockiej whisky wynosi 14,61£, czego 8,05£ stanowi podatek akcyzowy, a 2,44£ podatek VAT – dając całościowo 10,49£.

 

Sprawdź także

Wybierz oddział Stilnovisti

Ul. Źródlana 4, 60-643 Poznań
4 St Jame's Place, SW1A 1NP, Londyn
92 High Street, Aberlour, Moray AB38 9QA
Calle Regina 2261, Santa Croce, Wenecja