Producenci oczekują zniesienie taryf celnych na szkocką whisky single malt

Trwająca pandemia COVID-19 nie jest jedynym wyzwaniem, z którym muszą zmierzyć się producenci szkockiej whisky. Nadal obowiązują wysokie taryfy celne nałożone przez USA na eksport whisky single malt. Na szczęście rządy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii rozpoczęły rozmowy w sprawie umowy handlowej między tymi krajami. Informację o rozpoczęciu negocjacji z zadowoleniem przyjęły organizacje zrzeszające producentów mocnych alkoholi w obu krajach – Discus (The Distilled Spirits Council of the US) oraz SWA (Scotch Whisky Association).

5 maja Przedstawiciel Handlowy Stanów Zjednoczonych Robert Lighthizer i brytyjska Sekretarz stanu ds. handlu międzynarodowego Elizabeth Truss ogłosili rozpoczęcie formalnych negocjacji sprawie umowy handlowej między dwoma narodami. Rozmowy będą trwały od 6 do 15 maja, a zaangażowanych w nie będzie ponad 200 przedstawicieli rządów Wielkiej Brytanii i USA.

Taryfy celne na szkocką whisky

Discus i SWA z zadowoleniem przyjęły negocjacje i jednocześnie wezwały do ​​zniesienia ceł, które kosztują zarówno stronę amerykańską, jak i brytyjską, miliony funtów utraconego eksportu. Taryfy, które zostały nałożone w październiku 2019 r. w związku ze sporem handlowym między UE a USA, spowodowały 27% spadek eksportu szkockiej whisky do Stanów Zjednoczonych w czwartym kwartale 2019 r. Z kolei w czerwcu 2018 r. UE nałożyła 25% taryfę odwetową m.in. na amerykańską whiskey ze względu na spór handlowy dotyczący stali i aluminium. W rezultacie eksport amerykańskiej whiskey na rynek UE spadł w ubiegłym roku o 27%.

Dyrektor SWA, Karen Betts, powiedziała w oświadczeniu, że handel musi być „wolny, uczciwy i płynny”, aby pomóc Wielkiej Brytanii poradzić sobie z „kosztami ludzkimi i ekonomicznymi Covid-19”.

- Trudna sytuacja w zakresie taryf stała się teraz jeszcze trudniejsza, ponieważ nasz przemysł musi poradzić sobie również ze skutkami pandemii COVID-19. (…) W tych trudnych czasach spory handlowe i taryfy zwiększają szkody dla przedsiębiorstw. Szkockie i amerykańskie destylarnie, bary i restauracje muszą znaleźć sposób na przetrwanie kryzysu ludzkiego i gospodarczego wywołanego przez Covid-19 – powiedziała Karen Betts i dodała, że zniesienie taryf na whisky „byłoby dla nas teraz bardzo znaczące”.

- Pochwalamy rządy za rozpoczęcie negocjacji handlowych z jednym z naszych najważniejszych partnerów handlowych i wzywamy administrację do zawarcia umowy, która spowoduje zniesienie dodatkowych taryf nałożonych na amerykańskie i brytyjskie alkohole. W 2019 r. Wielka Brytania była drugim co do wielkości rynkiem docelowym amerykańskiego sektora alkoholi, z eksportem o wartości 111 mln USD, z czego 91% procent stanowią whiskey. Umowa handlowa między USA a Zjednoczonym Królestwem umocniłaby wyjątkowe stosunki gospodarcze, które łączą nasze dwa kraje - powiedział Chris Swonger, dyrektor generalny Discus.

Szczególnie mając na uwadze potencjalne skutki ekonomiczne pandemii, jest bardzo istotne aby ułatwić wolny handel brytyjskim producentom mocnych alkoholi. Szkocka whisky stanowi ponad 20% wartości eksportu żywności i napojów dla całej Wielkiej Brytanii, a osiągnięcie porozumienia w sprawie zniesienia taryf celnych jest kluczowe, żeby ten sektor mógł w pełni uczestniczyć w ożywieniu gospodarczym po zakończeniu pandemii.

Sprawdź także

Wybierz oddział Stilnovisti

ul. Modrzewiowa 8A, 62-081, Poznań - Przeźmierowo
33 St. James's Square, SW1Y 4JS, Londyn
92 High Street, Aberlour, Moray AB38 9QA
Calle Regina 2261, Santa Croce, Wenecja