Porozumienie SWA i hiszpańskiej Gwardii Cywilnej

Scotch Whisky Association podpisała z hiszpańską Gwardią Cywilną porozumienie, które ma na celu pogłębienie ochrony szkockiej whisky przed nielegalnymi praktykami sprzedażowymi i marketingowymi na terenie Hiszpanii. Jest to pierwsze tego typu porozumienie organizacji reprezentującej interesy producentów szkockiej whisky z krajowymi organami ścigania innego kraju niż Wielka Brytania.

Gwardia Cywilna to organ zajmujący się sprawami podatkowymi i celnymi w Hiszpanii. W ramach porozumienia ustalono m.in., że wszystkie podejrzane próbki whisky przechwycone na terenie Hiszpanii przez Straż zostaną wysłane do Szkocji w celu przetestowania przez Scotch Whisky Research Institute. Innym elementem umowy było również zorganizowanie przez zespół prawny SWA szkoleń dla członków hiszpańskiej służby.

Podpisanie porozumienia skomentował Alan Park, dyrektor ds. prawnych w SWA: „Gwardia Cywilna jest bardzo skuteczną organizacją i jest to bardzo pozytywny krok w kierunku dalszej ochrony szkockiej whisky na jednym z naszych najważniejszych rynków eksportowych. Współpraca hiszpańskiej straży cywilnej z SWA była niezwykle cenna, pomagając nam przez lata radzić sobie ze sprzedażą produktów, które starają się nieuczciwie wykorzystać reputację szkockiej whisky. Cieszymy się, że możemy sformalizować nasze stosunki robocze z organami egzekwowania prawa poza Wielką Brytanią w ramach pierwszego tego rodzaju oficjalnego porozumienia krajowego.”

Hiszpania jest piątym co do wielkości rynkiem eksportowym szkockiej whisky na świecie pod względem wielkości, z eksportem o wartości ponad 180 mln GBP w zeszłym roku. Jest również jednym z trzech największych rynków eksportowych szkockiej whisky w Europie, zarówno pod względem wartości, jak i wolumenu.

Źródło: The Spirits Business

Sprawdź także

Wybierz oddział Stilnovisti

ul. Modrzewiowa 8A, 62-081, Poznań - Przeźmierowo
33 St. James's Square, SW1Y 4JS, Londyn
92 High Street, Aberlour, Moray AB38 9QA
Calle Regina 2261, Santa Croce, Wenecja