Branża szkockiej whisky opublikowała nową strategię zrównoważonego rozwoju

Nowa strategia, ogłoszona w styczniu, zobowiązuje sektor szkockiej whisky do osiągnięcia zerowej emisji CO2 netto do 2040 r. i radykalnego ograniczenia negatywnego wpływu przemysłu na środowisko w innych obszarach. Obejmuje ona cztery główne tematy (przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, odpowiedzialne korzystanie z wody, przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, dbanie o ziemię) i zobowiązuje branżę do współpracy z partnerami w łańcuchu dostaw i rządem w celu osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest zrównoważony rozwój w całym łańcuchu produkcji.

Zobowiązania branży szkockiej whisky w ramach nowej strategii zrównoważonego rozwoju obejmują:

·        Osiągnięcie zerowej emisji netto do 2040 r. (pięć lat przed celem rządu Szkocji w tym zakresie i 10 lat przed celem rządu Wielkiej Brytanii);

·        Wszystkie nowe opakowania produktów będą nadawać się do ponownego użycia, recyklingu i kompostowania;

·        Zobowiązanie do odgrywania aktywnej roli w szerszej ochronie i odbudowie torfowisk Szkocji do 2035 r.;

·        Kontynowanie działań w zakresie efektywnego wykorzystywania wody.

Pierwsza strategia ochrony środowiska w branży szkockiej whisky została wprowadzona w 2009 r., będąc pierwszą tego rodzaju strategią obejmująca cały sektor. Od tego czasu branża poczyniła znaczne postępy w realizacji swoich pierwotnych celów, w tym:

·        redukcja emisji gazów cieplarnianych o 34%

·        obecnie 28% energii pierwotnej pochodzi ze źródeł niekopalnych, w porównaniu z 3% w 2008 r.

·        efektywność wykorzystania wody do produkcji szkockiej whisky poprawiła się o 22%

·        zaledwie 1% odpadów trafia obecnie na wysypiska, o 75% mniej niż w 2016 r.

- Nowa strategia zrównoważonego rozwoju branży szkockiej whisky jest zarówno ambitna, jak i osiągalna. Jego opracowanie zajęło wiele pracy, a teraz jest wdrażane. To doskonały przykład współpracy w naszej branży, a także w naszym łańcuchu dostaw, sektorze energetycznym i administracji - powiedziała Karen Betts, dyrektor Scotch Whisky Association. – Te działania są bliskie sercom gorzelników, ponieważ wiemy, że musimy chronić środowisko naturalne. Jesteśmy zależni od zasobów naturalnych - wody, zbóż, drożdży - do produkcji szkockiej whisky. Szkocka whisky jest produkowana od 500 lat i chcemy mieć pewność, że będzie produkowana przez kolejne pokolenia. Jesteśmy również dumni, że COP26 odbędzie się w Glasgow jeszcze w tym roku. Oczy świata będą skierowane na Szkocję oraz na wysiłki nasze i innych organizacji, zmierzające do odwrócenia niszczycielskich skutków zmian klimatycznych. Z niecierpliwością czekamy na zaprezentowanie wkładu naszej branży w globalne wysiłki, aby zapewnić naszemu pokoleniu powstrzymanie zmian klimatycznych i zabezpieczenie przyszłości naszej planety – dodała Betts.

- Produkcja whisky jest częścią naszego krajobrazu przemysłowego i kulturowego oraz kluczową częścią naszej tożsamości jako narodu. Ma zasadnicze znaczenie dla dobrobytu i zatrudnienia, zwłaszcza w społecznościach wiejskich i wyspiarskich. Z zadowoleniem przyjmuję nową Strategię Zrównoważonego Rozwoju Scotch Whisky Association, która ma na celu utorowanie drogi temu sektorowi do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2040 roku, umieszczając wysiłki równolegle z naszymi krajowymi ambicjami, aby zakończyć wkład Szkocji w zmianę klimatu – powiedziała Sekretarz ds. środowiska i zmian klimatycznych, Roseanna Cunningham.

- Każda branża musi odegrać swoją rolę w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla i budowaniu zielonej przyszłości. Cieszę się, że SWA jest siłą napędową zachęcającą ich globalnie wpływową branżę do wprowadzania innowacji w zakresie zerowej emisji. Już teraz pomagamy szkockiej whisky stać się liderem w produkcji niskoemisyjnej dzięki inwestycjom w wysokości 10 milionów funtów. To fantastyczne, że ta nowa strategia idzie jeszcze dalej, pomagając jednej z naszych najbardziej cenionych gałęzi przemysłu, stać się również jedną z naszych najbardziej ekologicznych - mówiła Minister energii Anne-Marie Trevelyan.

Aby dowiedzieć się więcej i przeczytać w całości elementy strategii, odwiedź stronę www.scotch-whisky.org.uk/sustainability

Źródło: www.scotch-whisky.org.uk

Sprawdź także

Wybierz oddział Stilnovisti

ul. Modrzewiowa 8A, 62-081, Poznań - Przeźmierowo
33 St. James's Square, SW1Y 4JS, Londyn
92 High Street, Aberlour, Moray AB38 9QA
Calle Regina 2261, Santa Croce, Wenecja