Najstarsza whisky single malt na świecie

Jeszcze w tym roku do sprzedaży trafi 80-letnia szkocka whisky single malt. Zabutelkowana przez firmę Gordon & MacPhail whisky pochodzi z destylarni Glenlivet. Będzie to najstarszy szkocki single malt jaki kiedykolwiek trafił na rynek.

Gordon & MacPhail Generations 80YO został wydestylowany i wlany do dębowej beczki 3 lutego 1940 r. Znana jako Cask 340, whisky ta maturowała w beczce przez osiem dekad. 5 lutego 2020 r. niezależny bottler zdecydował o zabutelkowaniu destylatu, uzyskując z beczki 250 butelek w mocy 44,9% ABV. Whisky została wzbogacona o unikalną karafkę, zaprojektowaną podobno przez uznanego architekta i projektanta Sir Davida Adjaye.

„Dojrzewanie szkockiej whisky single malt przez osiem dekad to sztuka, która pod wieloma względami przypomina architekturę, w której tworzy się coś, co musi wytrzymać próbę czasu. Nie można się przy tym również spieszyć. Zarówno Sir David, jak i Gordon & MacPhail podzielają zaangażowanie w inwestowanie w przyszłość. Oboje dostrzegamy znaczenie tworzenia czegoś wyjątkowego; pozostawiając spuściznę dla przyszłych pokoleń” powiedział Ewen Mackintosh, dyrektor zarządzający Gordon & MacPhail.

Więcej informacji na temat tej wyjątkowej whisky ma ujrzeć światło dzienne we wrześniu 2021, a pierwsza butelka zostanie sprzedana na aukcji Sotheby’s na początku października.

Źródło: The Whiskey Wash

Sprawdź także
Wybierz oddział
Stilnovisti
Londyn
Aberlour
Wenecja
Poznań
Skontaktuj się
z nami