Milionowe inwestycje w szkockie destylarnie

Pomimo wielu wyzwań, z którymi mierzy się w ostatnich miesiącach branża szkockiej whisky, ciężko szukać oznak spowolnienia rozwoju tego sektora. Podmioty działające w branży wykazują duży optymizm, uzasadniony zresztą znaczną odpornością rynku na sytuacje kryzysowe w przeszłości. Nie powinno więc dziwić, że w czasach gdy globalny biznes w większości rezygnuje z inwestycji na rzecz zabezpieczenia bieżącej działalności operacyjnej, w Szkocji inwestuje się miliony funtów w budowę nowych czy rozwijanie istniejących destylarni whisky.

The Cairn

Jeden z niezależnych bottlerów whisky, firma Gordon & MacPhail, ogłosiła niedawno powstanie nowej destylarni w regionie Speyside. Destylarnia ma zostać otwarta już w 2022 i będzie nosić nazwę The Cairn. Nazwa nawiązuje do lokalizacji destylarni, w okolicach góry Cairngorm. Słowo „cairn” pochodzi ze języka gaelickiego i oznacza sztuczny stos kamieni zbudowany jako pomnik lub punkt orientacyjny.

Prace na budowie w Parku Narodowym Cairngorms rozpoczęły się w lipcu br. Oprócz destylarni, w ramach wielomilionowej inwestycji mają powstać również centrum dla zwiedzających, sale degustacyjne, przestrzeń handlowa oraz kawiarnie.

Wolfcraig

Kolejną planowaną inwestycją jest budowa destylarni Wolfcraig, niedaleko Stirling. W ramach inwestycji wartej 15 milionów funtów planowana jest budowana destylarni, centrum dla zwiedzających, w tym interaktywne edukacyjne atrakcje dla rodzin, salę degustacyjną, bar i restaurację.

Budowa ma rozpocząć się wiosną 2021 r., a otwarcie destylarni planowane jest na lato 2022 r. Destylarnia Wolfcraig ma zatrudniać 50 pełnoetatowych pracowników, produkować 1,5 mln litrów destylatu rocznie i skupiać się na produkcji jakościowej whisky słodowej. Przy produkcji wykorzystywane będą najnowsze technologie, które będą gwarantować ekologiczną i zrównoważoną działalność destylarni.

Glenkinchie

W szybkie odbudowanie szkockiej turystyki wierzy również koncern Diageo, który przeznaczył 185 mln funtów na projekt budowy nowoczesnych centrów dla zwiedzających w swoich destylarniach.

W ramach projektu w destylarni Glenkinchie, w okolicy Edynburga, powstało wyjątkowe, interaktywne centrum dla gości. Po gruntownej rozbudowie centrum przy destylarni jest już otwarte dla gości, a „Lowland Home of Johnnie Walker” jest pierwszą z czterech szkockich destylarni, które Diageo rozbudowało w celu stworzenia jedynej w swoim rodzaju sieci atrakcji turystycznych nawiązujących do flagowego produktu koncernu – whisky Johnnie Walker.

W ramach projektu atrakcje turystyczne powstaną również w destylarniach Clynelish, Cardhu i Caol Ila w nadchodzących miesiącach, a zwieńczeniem ma być otwarcie Johnnie Walker Princes Street w Edynburgu w 2021 r.

Sprawdź także

Wybierz oddział Stilnovisti

ul. Modrzewiowa 8A, 62-081, Poznań - Przeźmierowo
33 St. James's Square, SW1Y 4JS, Londyn
92 High Street, Aberlour, Moray AB38 9QA
Calle Regina 2261, Santa Croce, Wenecja