KFLII – czy można odnieść go do beczek whisky?

W 2019 roku butelki rzadkiej whisky po raz pierwszy znalazły się w raporcie The Wealth Report brytyjskiej firmy Knight Frank, osiągając lepsze wyniki niż złoto, sztuka i biżuteria. Podczas gdy ich obecność w indeksie inwestycyjnych dóbr luksusowych potwierdza atrakcyjność whisky jako inwestycji, nie można odnosić wyników osiąganych przez butelki bezpośrednio na beczki szkockiej whisky.

W tym artykule wyjaśnimy, czym jest indeks luksusowych inwestycji Knight Frank, jaka jest zasadnicza różnica butelkami a beczkami whisky, a także w jaki sposób można odnieść wyniki butelek do inwestycji w beczki szkockiej whisky.

Czym jest indeks luksusowych inwestycji Knight Frank?

Knight Frank Luxury Investment Index to autorski wskaźnik publikowany w corocznym raporcie firmy Knight Frank o nazwie „The Wealth Report”, w którym analizuje się globalny rynek nieruchomości i dystrybucję majątku w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Publikacja zawiera szczegółowe informacje na temat wyników kolekcjonerskich aktywów luksusowych, takich jak dzieła sztuki, klasyczne samochody, wino i whisky.

Wskaźniki zawarte w raporcie są powszechnie uznawane za wiarygodne źródło wiedzy na temat aktywów luksusowych i kolekcjonerskich. Firma Knight Frank została założona w 1896 r. w Londynie, a obecnie ma ok. 500 biur na całym świecie.

Wyniki wskaźników rzadkiej whisky

Pierwsze konkretne dane na temat rzadkiej whisky pojawiły się w The Wealth Report z 2019 r. Autorzy raportu donosili wtedy, że wzrost wartości wskaźnika rzadkich whisky w 2018 r. wyniósł 40%, znacznie wyprzedzając takie aktywa jak monety, dzieła sztuki czy wina (wzrost odpowiednio: 12%, 9% i 9%). W kolejnej edycji raportu z 2020 r. wzrost wskaźnika rzadkiej whisky wyniósł 5%, natomiast wyniki 10-letnie wyniosły aż 564%, wyprzedzając wszystkie inne dobra luksusowe [https://stilnovisti.pl/rynek-whisky].

Porównanie diamentów do pierścionków

Wskaźnik używany przez firmę Knight Frank dotyczy jednak tylko rzadkich butelek, które są zupełnie innym produktem niż beczki szkockiej whisky.

Butelki whisky to produkt gotowy, a wzrost jego wartości nie wiąże się już z czasem dojrzewania czy rodzajem wykorzystanej beczki. Na ich wartość duży wpływ ma branding, działania marketingowe i spekulacje na rynku kolekcjonerów. Co więcej, zazwyczaj nie kupuje się ich do spożycia, raczej jako inwestycję lub symbol statusu. Ich wartość jest znacznie bardziej subiektywna niż w przypadku beczek. Dodatkowo butelki kolekcjonerskie, których dotyczy omawiany wskaźnik, stanowią jedynie ułamek globalnego rynku whisky i wzrost ich wartości nie ma bezpośredniego przełożenia na cały rynek beczek whisky.

Kupując beczkę whisky, kupuje się produkt, którego wartość wzrasta wraz z wiekiem. Na ten wzrost mają wpływ czynniki jakościowe (w dużym uproszczeniu – smak destylatu poprawia się wraz z czasem maturacji w beczce), a także ilościowe (niemal 90% beczek jest butelkowana przed osiągnięciem 12 lat, co ma wpływ na dużą rzadkość beczek starszych niż 12 lat). Beczki same w sobie nie mają jednak wartości kolekcjonerskiej – dopiero zabutelkowanie ich i wypuszczenie na rynek sprawia, że takiej nabierają, wtedy jednak nie są już destylatem w beczkach.

Jak odnieść indeksy luksusowych butelek do beczek

Wskaźniki dotyczące rzadkich butelek whisky mają oczywiście swoje odniesienie do inwestycji w beczki whisky. Wzrost wartości i zainteresowania kolekcjonerów rzadkimi butelkami stwarza możliwości dla właścicieli beczek – taka sytuacja sprawia, że butelkowanie i wypuszczanie na rynek limitowanych edycji szkockiej whisky jest opłacalne i daje nadzieje na osiągnięcie wysokiego zwrotu z inwestycji w beczki whisky. Należy jednak pamiętać, że istnieje również znacznie większa część rynku whisky – producenci whisky blended, którzy również stanowią znaczącą część rynku zbytu dla właścicieli beczek whisky. W przypadku gdyby więc wskaźniki rzadkich butelek whisky niespodziewanie zaczęły spadać, nie powinno to spędzać snu z oczu właścicieli beczek, ponieważ dotyczą jedynie niewielkiego ułamka dużego i dobrze prosperującego rynku whisky.

Sprawdź także

Wybierz oddział Stilnovisti

Ul. Źródlana 4, 60-643 Poznań
33 St. James's Square, SW1Y 4JS, Londyn
92 High Street, Aberlour, Moray AB38 9QA
Calle Regina 2261, Santa Croce, Wenecja