Innowacje technologiczne w branży szkockiej whisky

Zarówno producenci, jak i odbiorcy szkockiej whisky bardzo cenią sobie tradycję. Przywiązanie do ugruntowanych na przestrzeni wieków zwyczajów, jak np. korzystanie z tych samych półproduktów czy metod produkcji whisky, często jest bardzo eksponowane w materiałach marketingowych producentów. Nie oznacza to jednak, że branża whisky nie szuka również nowoczesnych rozwiązań i innowacji, czego przykładem mogą być rozwiązania ogłoszone w ostatnich tygodniach przez jednego z liderów branży – koncern Diageo.

Papierowe butelki szkockiej whisky

Diageo stworzyło pierwszą na świecie, w 100% pozbawioną plastiku, papierową butelkę na napoje wysokoalkoholowe. Butelka wykonana w całości z drewna zadebiutuje jako opakowanie słynnej whisky Johnnie Walker na początku 2021 roku. Projekt został utworzony w ramach partnerstwa z konsorcjum Pulpex Limited, które jako lider w zakresie zrównoważonych technologii opakowań, opracowało pierwszą skalowalną, w pełni pozbawioną plastiku i nadającą się do recyklingu butelkę. Jej użycie jako opakowanie jednej z najpopularniejszych szkockiej whisky na świecie stanowi duży krok dla rozwoju branży w kierunku zrównoważonego rozwoju i ekologicznych rozwiązań.

System napełniania beczek szkockiej whisky

Innowacyjne rozwiązania technologiczne wprowadzane są również na samym początku etapu produkcji – w momencie napełniania beczek świeżym destylatem. Diageo, we współpracy z University of Strathclyde oraz firmami Siemens i Kigtek, opracowało nowoczesną metodę napełniania beczek, której zastosowanie może pomóc zaoszczędzić producentom miliony funtów. Efektem jest innowacyjne stanowisko mechaniczne oraz system cyfrowy, które mają w przyszłości zastąpić tradycyjne metody napełniania beczek. Automatyzacja tego procesu ma na celu przede wszystkim rozwiązanie problemu nierównych poziomów napełnienia beczek, wynikającego z przelania lub niedopełnienia. Zastosowanie nowej technologii ma pozwolić na pełną kontrolę każdej kropli, która trafia do beczki, co pozwoli producentom zaoszczędzić znaczące nakłady związane z logistyką i powierzchnią magazynową.

Problem ten może wydawać się mało istotny, ale biorąc pod uwagę skalę produkcji szkockiej whisky, potencjalne oszczędności mogą sięgnąć milionów funtów. Dość powiedzieć, że Diageo obecnie przechowuje ponad 11 milionów beczek starzejącego się trunku. Wypełnienie ich wszystkich do maksymalnego poziomu pozwoliłoby na znaczące oszczędności miejsca magazynowego. Dla tak dużej skali produkcji niezbędne jest również zachowanie jak największej standaryzacji i powtarzalności.

Rozwiązania opracowane i testowane przez Diageo w przyszłości mogą stanowić standard dla branży szkockiej whisky.

Sprawdź także

Wybierz oddział Stilnovisti

Ul. Źródlana 4, 60-643 Poznań
4 St Jame's Place, SW1A 1NP, Londyn
92 High Street, Aberlour, Moray AB38 9QA
Calle Regina 2261, Santa Croce, Wenecja