Chivas Regal wypuszcza szkocką whisky w beczkach po tequili

Scotch Whisky Association ogłosiła w zeszłym roku nowe zasady, które zwiększyły możliwości maturacji szkockiej whisky w różnych rodzajach beczek. Wydaje się, że większa swoboda w eksperymentowaniu ze sposobami maturacji złotego trunku spodobała się producentom. Na początku roku Dewars wypuścił na rynek blended whisky finiszowaną w beczkach po Mezcalu, a w kwietniu dołączył do niego Chivas Regal, który wypuścił serię Chivas Extra 13 – kolekcję 13-letnich blendów starzonych w różnorodnych rodzajach beczek.

Beczki szkockiej whisky

Nowa seria składa się z wypustów, które dojrzewały w beczkach po Oloroso Sherry, Rumie, American Rye, a także Tequili. Ta ostatnia zasługuje na szczególną uwagę. Zdarzało się już bowiem, że tequilę maturowano w beczkach po szkockiej whisky, jednak według producenta Chivas Extra 13 Tequila to pierwsza ogólnodostępna szkocka whisky starzona w takich beczkach.

„Kolekcja Extra 13 reprezentuje nowe terytorium dla Chivas, ponieważ nadal otwieramy świat szkockiej whisky na nowych odbiorców i świeże doświadczenia” - powiedziała Sandy Hyslop, dyrektor ds. blendów w Chivas Brothers, należącego do koncernu Pernod Ricard. „W Chivas wierzymy, że whisky blended jest lepsza - i nigdzie nie jest to bardziej widoczne niż w naszej nowej kolekcji, która łączy wyjątkową szkocką whisky z wyjątkowo różnorodną paletą smaków.”

Na etykietach butelek z nowej serii znajdują się grafiki amerykańskiego artysty street-art’owego Grega Gossela.

Zapisz się do newslettera Stilnovisti - najważniejsze wiadomości prosto na Twoją skrzynkę.

Sprawdź także

Wybierz oddział Stilnovisti

ul. Modrzewiowa 8A, 62-081, Poznań - Przeźmierowo
33 St. James's Square, SW1Y 4JS, Londyn
92 High Street, Aberlour, Moray AB38 9QA
Calle Regina 2261, Santa Croce, Wenecja