Technologia blockchain pomoże potwierdzić autentyczność whisky

Zespół naukowców ze Scottish Universities Environment Research Center (SUERC), wraz z londyńską firmą technologiczną Everledger połączyli siły, aby stworzyć projekt, który uważa się za pierwszą na świecie usługę cyfrowej weryfikacji wieku whisky. Współpraca ma na celu walkę z podróbkami rzadkich szkockich whisky. Badacze szacują, że aż 40% wszystkich rzadkich whisky na rynku może być fałszywych.

Butelki whisky mają otrzymać specjalne zamknięcia, które uniemożliwią manipulację ich zawartości. Trunek w każdej butelce ma zostać przeanalizowany przy wykorzystaniu innowacyjnej technologii opracowanej przez SUERC, która zostanie połączona z blockchain wykorzystując NFC. W ten sposób powstanie cyfrowy zapis potwierdzający pochodzenie i wiek whisky w butelce.

W ramach projektu opracowano sposób dokładnego określania, kiedy destylowano whisky przy użyciu datowania radiowęglowego. Mając dostęp do próbek rzadkiej whisky, zespół stworzył krzywą datowania radiowęglowego, która jest obecnie używana do określania wieku wszystkich rodzajów rzadkich whisky. Technologia jest w stanie wykryć faktyczny wiek whisky z dokładnością do kilku lat.

Zespół badawczy zdecydował się użyć zakrętek do butelek zaprojektowanych przez firmę Everledger i platformy blockchain, która została uruchomiona w kwietniu 2020 r. Po zakończeniu testów radiowęglowych naukowcy mają dodać do zakrętki etykietę NFC, a następnie konsumenci za pomocą smartfona będą mogli sprawdzić dokładne pochodzenie butelki i jej historię.

Ta przełomowa technologia ma zapewnić trwały, cyfrowy zapis szczegółowej analizy radiowęglowej butelek bardzo rzadkiej whisky, dzięki czemu konsumenci będą mogli zabezpieczyć się przed nabyciem podróbek.

Wygląda na to, że technologia blockchain będzie przyszłością w branży whisky w kontekście potwierdzania autentyczności butelek. Destylarnia Wolfcraig planuje wprowadzić pionierską technologię opartą na blockchain w całym swoim łańcuchu dostaw, która ma zapewnić najwyższy standard w nadzorze i monitorowaniu pochodzenia i autentyczności butelek. Potwierdzenie ich oryginalności ma być łatwo dostępne dla konsumentów, za pomocą kodów QR na etykietach butelek Wolfcraig.

Źródło: www.thespiritsbusiness.com

Sprawdź także

Wybierz oddział Stilnovisti

Ul. Źródlana 4, 60-643 Poznań
4 St James's Place, SW1A 1NP, Londyn
92 High Street, Aberlour, Moray AB38 9QA
Calle Regina 2261, Santa Croce, Wenecja