62-letnia Dalmore ustanowiła nowy rekord na aukcji Sotheby’s

Zainteresowanie inwestorów rzadką whisky nie słabnie pomimo trwającej pandemii koronawirusa. Potwierdzają to wyniki aukcji przeprowadzonych w ostatnich tygodniach. Najnowszym przykładem może być aukcja „Sotheby’s Distilled: Iconic Samaroli, Dalmore 62 and The Oldest Cognac in the world”, na której dwie butelki „tytułowego” Dalmore 62 przeszły do historii, stając się najdroższymi butelkami z tej destylarni, jakie kiedykolwiek sprzedano na aukcji.

Cena za jedną butelkę tego niezwykłego trunku wyniosła 266 200 GBP, otrzymując łącznie 26 ofert. Można powiedzieć, że to kamień milowy w historii destylarni, świadczący o rosnącym popycie i wartości rzadkich wypustów Dalmore.

Staranna selekcja beczek whisky

Ten sukces to niewątpliwie zasługa starannej selekcji beczek i kontroli nad całym procesem maturacji przez Master Distillera Richarda Patersona, który pracuje na tym stanowisku już od ponad 50 lat. Sam Paterson wspomina, że gdy w 1970 roku przejął kontrolę nad starymi beczkami z Dalmore od razu zdał sobie sprawę z ich ogromnej wartości, nie tylko pod względem finansowym, ale przede wszystkim jako część dziedzictwa tej destylarni. Zdecydował, że tak wyjątkowe destylaty zasługują na wyjątkowe traktowanie. Postanowił finiszować whisky w ręcznie robionych, małych beczkach po 30-letniej Sherry Gonzales Byass Matusalem Oloroso. Zaangażowanie Patersona w selekcję najlepszych beczek zaprocentowało stworzeniem wyjątkowej ekspresji, która przyciągnęła uwagę koneserów whisky na przeprowadzonej w londyńskim Sotheby’s aukcji. Powstało jedynie 12 butelek The Dalmore 62YO, każda indywidualnie nazwana i ręcznie opisana. Do tej pory były jedynie dwie możliwości licytowania ich na aukcji, więc pojawienie się aż dwóch butelek na jednej aukcji stanowiło niespotykaną dotąd okazję dla kolekcjonerów.

Rekord cenowy i duża liczba ofert na aukcji potwierdza siłę rynku inwestycyjnego, który według ekspertów napędzany jest rosnącym zainteresowaniem z Azji. W niepewnych czasach inwestycje zabezpieczone aktywami, takie jak whisky, stają się bezpieczną i pewną lokatą kapitału, co dostrzega coraz większa liczba inwestorów.

Sprawdź także

Wybierz oddział Stilnovisti

ul. Modrzewiowa 8A, 62-081, Poznań - Przeźmierowo
33 St. James's Square, SW1Y 4JS, Londyn
92 High Street, Aberlour, Moray AB38 9QA
Calle Regina 2261, Santa Croce, Wenecja