10 milionów funtów z funduszu ekologicznego dla szkockich destylarni

10 milionów funtów z funduszu ekologicznego dla szkockich destylarni

Nowy program rządu Wielkiej Brytanii zakłada przeznaczenie dodatkowej kwoty w wysokości 10 mln funtów na cele związane z opracowaniem przez brytyjskie destylarnie technologii przyjaznej środowisku i zapewnieniu ich neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Środki te mają pomóc tradycyjnym szkockim destylarniom m.in. wykorzystywać odnawialne źródła energii, takie jak wodór czy biomasa.

- „Nasz plan zapewnienia w przyszłości neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla oznacza nie tylko nowe miejsca pracy w nowych branżach, ale także pomoc niektórym z naszych najstarszych przemysłów w odegraniu ich roli w tym procesie. Szkockie destylarnie nie tylko będą produkować kultowe trunki, które cieszą się popularnością na całym świecie, ale teraz będą również przecierać szlaki, opracowując najnowocześniejsze technologie niskoemisyjne” - powiedział Kwasi Kwarteng, Minister Energetyki i Czystego Wzrostu, ogłaszając otwarcie funduszu „Green Distilling”. – „Chcemy wykorzystać ogromną innowacyjność naszych gorzelni, aby konsumenci mogli cieszyć się swoim ulubionym trunkiem, wiedząc, że pomagają jednocześnie stawiać czoła zmianom klimatycznym” – dodał Minister Kwarteng.

W 2019 r. branża spirytusowa w Wielkiej Brytanii wzrosła o 20 procent, co pokazuje ogromny potencjał tego sektora, także jako pioniera ekologicznych zmian. Finansowanie zostało przyjęte z zadowoleniem przez organizacje handlowe zarówno w Szkocji, jak i w Irlandii Północnej.

 „Branża szkockiej whisky z zadowoleniem przyjęła nowy fundusz Green Distilling, jako ważny krok na naszej drodze do zrównoważonego rozwoju. Wykorzystanie innowacyjnej technologii jest jednym z kilku podejść, które branża może przyjąć, dążąc do zerowej emisji do 2045 r.” – mówi Dagmar Droogsma, dyrektor ds. Przemysłu w Scotch Whisky Association.

Ekologiczna działalność destylarni w Szkocji i całej Wielkiej Brytanii ma przyczynić się do realizacji prawnie wiążącego celu osiągnięcia przez Zjednoczone Królestwo zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r. 10 milionów z funduszu rządu Wielkiej Brytanii pomoże branży w kontynuowaniu pracy w zakresie redukcji emisji, przyjęcia nowych zielonych technologii i stworzenia większej liczby miejsc pracy.

Żródło: Herald Scotland

Sprawdź także

Wybierz oddział Stilnovisti

ul. Modrzewiowa 8A, 62-081, Poznań - Przeźmierowo
33 St. James's Square, SW1Y 4JS, Londyn
92 High Street, Aberlour, Moray AB38 9QA
Calle Regina 2261, Santa Croce, Wenecja