Rodzaje beczek

Rodzaje beczek

Whisky dojrzewając w beczkach reaguje z drewnem i nabiera jego cech smakowych i aromatycznych. Rodzaj i rozmiar beczki mają kolosalne znaczenie dla finalnego charakteru trunku. Zgodnie z obowiązującymi w Szkocji przepisami whisky musi dojrzewać minimum 3 lata w dębowych beczkach o maksymalnej pojemności 700 litrów.

Szkocka whisky w ogromnej większości dojrzewa w beczkach, w których wcześniej leżakował inny alkohol. Najczęściej są to beczki z amerykańskiego dębu, w których wcześniej dojrzewał Bourbon.

Ogromną popularnością cieszą się również beczki po Sherry. Obecnie producenci whisky coraz chętniej eksperymentują z różnymi rodzajami beczek, dzięki czemu konsumenci mogą cieszyć się whisky dojrzewającej w beczkach po winach – m.in. Porto, Sauternes czy nawet szampanie, lub też beczkach wykonanych z japońskiego dębu Mizunara.

Ze względu na mocniejsze oddziaływanie z alkoholem, bardziej pożądane są beczki „first-fill” oraz „second-fill”, czyli takie, które są napełnione whisky po raz pierwszy lub drugi.

Rozmiar beczki

Nie bez znaczenia jest również rozmiar beczki – im mniejsza jest beczka, tym bardziej destylat reaguje z drewnem. Najczęściej do leżakowania whisky wykorzystuje się beczki po amerykańskim Bourbonie o pojemności ok. 200 litrów – American Standard Barrels. Klepki z tych beczek można wykorzystać do złożenie tzw. Hogsheads o pojemności ok. 250 litrów.

Popularne są również beczki Butt, które mają ok. 500 litrów pojemności i najczęściej są wcześniej używane do leżakowania Sherry.

Wśród rzadziej spotykanych rodzajów beczek można wymienić jeszcze: Pipe (ok. 600-650 litrów, najczęściej po Porto), Drum (ok. 650-litrowa beczka po Maderze), Puncheon (270-450 litrów, używane do starzenia sherry lub rumu).

Do tzw. finiszowania, czyli przelania destylatu do innej beczki na określony czas dojrzewania celem wydobycia dodatkowych smaków i aromatów, wykorzystuje się często mniejsze beczki, np. Octave (ok. 50 litrów) czy Quarter Cask (125 litrów).

rozmiar-beczki-big
Wybierz oddział
Stilnovisti
Londyn
Aberlour
Wenecja
Poznań
Skontaktuj się
z nami