Destylarnia Tobermory
Destylarnia Tobermory została założona pod koniec XVIII w. w miasteczku rybackim, które w tamtym czasie nosiło nazwę Ledaig. Jej historia jest równie burzliwa jak morze otaczające wyspę Mull, na której mieści się destylarnia. Na przestrzeni kolejnych lat Tobermory często zmieniała właścicieli, była zamykana i ponownie otwierana. Jej rozkwit rozpoczął się w 1993 roku, kiedy destylarnia trafiła w ręce spółki Burn Stewart, właściciela m.in. destylarni Bunnahabhain, który przywrócił Tobermory na mapę uznanych szkockich destylarni.
Nowy właściciel zdecydował się produkować w destylarni Tobermory dwie różne whisky single malt – Tobermory oraz Ledaig, które różnią się zastosowaniem do produkcji różnego rodzaju słodu jęczmiennego oraz alembików. Słód używany do produkcji Ledaig jest torfowany, natomiast whisky Tobermory swoją delikatną torfowość bierze wyłącznie z wody używanej do produkcji, która nabiera tego aromatu przepływając przez torfowiska znajdujące się na wyspie Mull.
Proces produkcyjny odbywa się zgodnie z wielowiekową tradycją i jest przeprowadzany ręcznie wszędzie, gdzie jest to tylko możliwe. Destylarnia posiada również charakterystyczne alembiki w kształcie litery „S”, dzięki którym produkowana tu whisky posiada swój wyjątkowy, wyrazisty aromat.
Whisky Tobermory znana jest przede wszystkim w postaci 10-letniej single malt, którą charakteryzuje łagodny, słodki smak, o nieznacznej torfowości. Obecnie tylko ok. 15% produkcji jest sprzedawana jako whisky single malt, podczas gdy reszta jest wykorzystywana do produkcji whisky blended.