Destylarnia Bladnoch
Destylarnia została założona w roku 1817, przez braci Johna i Thomasa McClelland, a miejsce destylarni zlokalizowali na swojej farmie w Bladnoch, opodal Wigtown. Destylarnia była przekazywan z pokolenia na pokolenie aż do roku 1905, kiedy to zaprzestano produkcji.
Destylarnia ponownie produkowała whisky od roku 1911, kiedy właścicielem destylarni został whisky Dunville & Co. Destylarnia Bladnoch produkowała whisky do 1937, kiedy to właściciele zdecydowali o wyjściu firmy z biznesu.
Następnym włacicielem został Ross & Coulter i niestety nie wpłynął dobrze na interes destylarni, ponieważ wyprzedał cały zapas dojrzałych beczek, a wyposażenie do destylacji sprzedał do Szwecji.
Destylarnia od tego czasu posiadała różnych właścicieli ale to w roku 1956 destylarnia Bladnoch znowu rozpoczęła destylacje, a w roku 1966 destylarnię rozbudowano, dzięki czemu posiadała 4 alembiki.
Następnie, w roku 1983 właścicielem destylarni został Bell, dzieki czemu w przyszłości została ona częścią koncernu dziś znanego jako Diageo.
Niestety, przez takie rozwiązanie, destylarnia zaczęła produkować znacznie mniej whisky, a sama whisky zaczęła być wykorzystywana przez blenderów Bell’s i spowodowało to, że zmienił się charakter whisky z lekkiego i kwiatowego, w kierunku orzechowo-ostrego.
W XXI wieku właścicielami destylarni Bladnoch zostali irlandzcy bracia Armstrong, dzięki którym smak oraz charkter whisky został przywrócony do pierwotnego. Niestety Diageo zgodziło się jedynie na produkcję 100 000 litrów destylatu, co mieściło się w granicach opłacalności. Produkcja finalnie stanęła w 2014.
Na szczęście nowym włacicielem został australijski biznesmen David Prior w 2015, a destylarnia od roku 2017 znów produkuje whisky.